Active School Week May 7th – 10th 2019

May 7th – Our Active School Week got off to a great start today with skipping lessons and rugby coaching sessions!                           Three 4th and 5th class groups enjoyed rugby coaching with Fiona Steed, former Ireland rugby international who was ably assisted by John Hayes, retired Irish rugby legend!  Each session finished with a very competitive game of Tag Rugby.

     The pupils from each class had a skipping workshop with Mark McCabe , SkipnRope.   By the end of the day all of the children had learned new skipping skills.  A group of skippers showcased their skills at a very entertaining whole school skipping demonstration on the yard!

May 8th – Today was all about the music and dance! The children had great fun as they practised their gymnastics and free-style dance moves with Nicole Sweeney!

May 9th –  Soccer coaching – We had a visit from Barry McGann and Leon Casey Limerick  FAI Football Development Officers and Gordon Ross, (Ben’s Dad) Murroe AFC and Limerick County District Underage Coach.  The children from Junior Infants to Third Class worked on their soccer skills  with Barry, Leon and Gordon in the morning!    Later the coaches put 4th, 5th and 6th through their paces and they played some great soccer in the fantastic AstroTurf facilities in the village.

GAA Coaching  John Penny, Murroe/Boher GAA coach spends every Thursday in the school working on Fundamental Movement Skills and ball-handling skills with each class.  Hurling and skipping were among the activities enjoyed by all today!

May 10th – Pitch and Putt – Sixth class are the first group from our school to play on Glenside Pitch and Putt Course.  The boys and girls really enjoyed their introduction to Pitch and Putt with PPUI coach Patrick Earls from Parteen Pitch and Putt Club.                                         Back at school 4th and 5th played basketball and had a soccer blitz!

Maths Trail and Playground Visit – Senior Infants set off on their walk down the village for their Maths Trail and afterwards had lots of exercise in the playground!

 

 

ASF Survey – What Club are you in?

Partnerships                   Survey – What Club are you in?
The members of the Active School Committee have put together the information received from parents and children. They presented the results to the school at Assembly.
The results show that the children are very active after school and at the weekends.
After school and weekend activities include :
Running  walking  swimming  flicker  hurling  football  Playing outside trampoline  cycling  roller-skating  scooter  soccer  choir  music hiking with the family  tag  basketball
walking my dog  skateboarding  Going to matches  Dodge ball  Boxing bag  jogging
horse riding  Run around the track  Playing in the park  rounders American Football  music  Bouncy castle
Most popular clubs – Junior Infants, Senior Infants, First Class and Second Class
1. Soccer
2. GAA
3. Dancing
4. Taekwondo
5. Gymnastics
6. Swimming
7. Camogie
8. Cubs and Scouts
Most popular clubs – 3rd Class, 4th Class, 5th Class and 6th Class
1. Soccer
2. GAA
3. Camogie
4. Cubs and Scouts
5. Rugby
6. Swimming
7. Dancing and Taekwondo
The children attend a wide variety of clubs –
Murroe/Boher Bord na nÓg GAA Murroe/Boher Camogie Club
Murroe/Boher Gaelic for Girls Will Power – Taekwondo Academy
Murroe AFC Irish Dancing – Murroe Nicole Sweeney School of Dance
Murroe/Boher Cubs and Scouts Frontline Stage School Newport RFC
Aisling Annacotty AFC Garryowen Rugby Club Limerick FC
Leaps and Jumps Gymnastics GemStars Acting and Drama Caherconlish
Nenagh Equestrian Centre Ceoltas Cappamore GAA U.L. Running Club
U.L. Arena – Swimming Grove Island Swimming Club
Ballykisteen Leisure Club Limerick County and District Gaynor Cup Squad
Limerick Generation Music – Drums Shannon R.F.C. Galvone AFC
Limerick County and District Soccer League Murroe Community Games – Draughts
The Dance Academy Southside Boxing Club Newport Athletic club Limerick Athletic Club Air Time Gymnastics Club Boskell Horse Riding Club

Robotics Competition

Well done to our team of Laura Flynn, Luke Hartnett and Sarah Nicholas on reaching the final 16 teams in this competition held in Analog Devices European Research & Development Centre last Saturday.  Points were awarded for their teamwork, their robot design and innovation and how well their robot competed in the challenge.  Although this was a competition, our three team members enjoyed their day.  

Analog Devices Primary Schools Robotics Competition

The pupils of Fifth Class enjoyed a robotics workshop today where they were given the opportunity to work together as engineers, researchers, analysts and designers.  The boys and girls took measurements, analysed data, made predictions, solved problems and designed solutions as they worked in teams to build and test their projects.  The children who will go forward to the final of the competition on Saturday March 2nd are: Laura Flynn, Luke Hartnett and Sarah Nicholas.  The runners up were: Darragh Cummins, Eve-Ann Shanahan and Kyle Gow. 

5-a-side Indoor Hurling

East Limerick 5-a-side indoor hurling blitz

Well done to the 3rd and 4th class boys who competed in the East Limerick Cumann na mBunscol indoor hurling blitz at Caherconlish Hall on Tuesday the 5th of February.

The boys competed very well and showed great skill, heart and determination throughout the competition.  They defeated Donoughmore, drew with Castleconnell and lost to Nicker.  A big well done to all involved.

Panel: Cillian Holmes, Cian Long, Joseph O’Brien, Adam O’Riordan, Tadhg McElligott, Peter Ashe, Alex Woodland, Zinedine Laihem.

Primary School